اصطلاحات رایج در پروسه ویزا و مهاجرت استرالیا

در این صفحه معنی و کاربرد اصطلاحات رایج در پروسه گرفتن ویزای استرالیا را (به ترتیب الفباء) میبینید.

منظور از اسپانسر، حمایت مالی است. در انواع مختلف ویزا ممکن است شما اسپانسر داشته باشید و کاربرد آن در هر ویزا فرق کند. مثلاً اگر از طریق اسپانسر شدن یکی از بستگانتان به استرالیا بروید، یعنی او هزینه های اقامت شما در استرالیا را میپذیرد.

استرید (Austrade)

استرید نام سازمان دولتی تجارت و سرمایه گذاری استرالیا است که نام کامل آن این عبارت است: Australian Trade & Investment Commission.

انتخاب شدن

انتخاب یا نامینیت (nominate) شدن به این معنی است که یا اداره مهاجرت یا دولت، و یا یک کارفرما شما را برای تقاضای ویزا انتخاب میکنید. حالا این انتخاب شدن ممکن است بخاطر این باشد که امتیاز حدنصاب را کسب میکنید و یا بخاطر مهارتتان باشد.

انتخاب شدن به معنی قبول شدن یا گرفتن ویزا نیست و صرفاً به این معنی است که میتوانید تقاضا بدهید یعنی برای گرفتن ویزا وارد مرحله اصلی شوید.

برنامه حمایت جامعه (CSP)

هر فرد، کسب و کار، یا مؤسسه در استرالیا میتواند داوطلب شود و به کسانی که از طریق پناهندگی میخواهند به استرالیا بیایند کمک کند و نقش حامی آنها را قبول کند.

به این برنامه Community Support Program یا همان برنامه حمایت جامعه میگویند یعنی بجای دولت و یا بستگان فرد، افراد غریبه در جامعه داوطلب میشوند تا به پناهده ها کمک کنند.

اجازه تقاضا از داخل استرالیا

برای ویزاهایی که لازم است خارج از استرالیا اقدام کنید، در بعضی شرایط استثنایی ممکن است به شما اجازه بدهند که از داخل استرالیا اقدام کنید. بعضی از شرایطی که شاید به شما اجازه بدهند از داخل استرالیا برای ویزایی درخواست بدهید را در زیر میبینید:

  • مدارک پزشکی ارائه بدهید که دچار سانحه یا بیماری شده اید.
  • در کشور خودتان فاجعه یا بلایای طبیعی رخ داده که نمیتوان به آنجا سفر کرد

دقت داشته باشید که دلایلی مثل دلایل زیر قابل قبول نیستند:

  • مسافرت برای شما سخت باشد.
  • در کشور خودتان جایی را نداشته باشید.

پارنتر غیررسمی

پارتنر غیررسمی شما فردی است که بطور رسمی با هم ازدواج نکرده اید (همسر رسمی شما نیست) اما متعهد هستید که با هم زندگی کنید، رابطه شما واقعی و ادامه دار است، بطور دائم جدا از هم زندگی نمیکنید، و نسبت فامیلی با هم ندارید.

حامی (Proposer)

در پروسه تقاضای پناهندگی و بعضی دیگر از ویزاها، برای اینکه واجد شرایط تقاضا یا گرفتن آن ویزا باشید، شاید نیاز داشته باشید که در استرالیا یک حامی داشته باشید.

حامی اصطلاحاً به کسی گفته میشود که موقع ورود شما به استرالیا، به فرودگاه می آید و به شما کمک میکند تا جایی برای اسکان پیدا کنید و به خدمت اجتماعی دسترسی پیدا کنید.

حامی لزوماً به معنی حامی مالی نیست اما ر شرایطی شاید لازم شود حامی شما از شما حمایت مالی هم بکند.

شهروند واجد شرایط نیوزلند

شهروند واجد شرایط نیوزلند به فردی اطلاق میشود که با پاسپورت نیوزلندی به استرالیا آمده باشید و:

  • در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۰۱ در استرالیا بوده باشد یا:
  • در بازه ۲ ساله قبل از تاریخ بالا، حداقل ۱۲ ماه در استرالیا بوده باشد، یا
  • طبق قانون امنیت ملی سال ۱۹۹۱، یک فرد تخت محافظت و دارای SCV بحساب بیاید که در این صورت باید از Centrelink تأییدیه مکتوب ارائه دهد.

قرارداد استخدام

قرارداد استخدام در پروسه مهاجرت استرالیا به قراردادی گفته میشود که کارفرماهای استرالیایی ممکن است با دولت این کشور داشته باشند. طبق این قرارداد، ممکن است کارفرمای مربوطه اجازه داشته باشد از بین مشاغل تلیید شده، تعداد مشخصی از افراد با مهارت را از خارج از استرالیا استخدام کند.

مناطق تعیین شده

منظور از مناطق تعیین شده چیست؟

ممکن است مناطق تعیین شده (designated regions) را به شکلهای مختلفی در این وبسایت یا وبسایتهای مختلف ببینید مثل: نواحی استرالیا یا ریجنال استرالیا (Regional Australia) یا نواحی ریجنال، محدوده ریجنال (regional areas) یا محدوده تعیین شده استرالیا (designated regional areas) اما همه آنها یک مفهوم را میرسانند.

برای مهاجرت از طریق کار و استخدام، کل کشور استرالیا را به دو بخش تقسیم کرده اند: یکی مناطق/محدوده ریجنال که عمدتاً خارج از شهرهای بزرگ و اصلی استرالیا هستند و دیگری خارج از ین محدوده (که شامل بیشتر شهرهای بزرگ میشود). اگر موقعیت شغلی مورد نظر داخل محدوده تعیین شده (خارج از شهرها بزرگ باشد) و یا خارج از محدوده باشد (داخل شهرهای بزرگ باشد)، ممکن است قوانین و هزینه ها فرق کنند.

چرا این تقسیم بندی را کرده اند؟

بطور کلی، شهرهای بزرگ که خارج از محدوده بحساب می آیند، از لحاظ جمعیت و نیروی کار و برای بعضی مشاغل تا حدی اشباع شده اند و نیاز کمتری برای مهاجر دارند بنابراین قوانین برای مناطق تعیین شده (خارج از مناطق پرجمعیت و شهرهای بزرگ)، مشوقهایی برای جذب مهاجر دارند.

محدوده تعیین شده کجاست؟

این شهرها و مناطق از استرالیا خارج از محدوده تعیین شده بحساب می آیند: گلد کوست، بریزبن، نیوکاسل، سیدنی، ولنگانگ، ملبورن، و پرث.

مستقل

این اصطلاح معمولاً در مورد ویزاهای کاری و مهارتی استفاده میشود و به این معنی است که شما بدون اینکه هیچ کارفرما یا خویشاوندی شما را اسپانسر کند، با مهارت خودتان پذیرفته میشوید.

متقاضی

به فردی میگویند که برای گرفتن یکی از انواع ویزا یا شهروندی استرالیا درخواست میدهد.

مهارت

در بیشتر ویزاهای کاری و مهارتی، شما را برای مهارتی که دارید میپذیرند. حالا این مهارت میتواند در زمینه انجام دادن کارهای فنی باشد، یا در زمینه کسب و کار و بیزینس، و یا بعد از فارغ التحصیلی از یک دانشگاه در استرالیا.

البته ممکن است شما از طریق مهارتتان ویزا بگیرید اما کارفرمای مورد نظر هم شما را اسپانسر کند. یعنی داشتن مهارت لزوماً به معنی این نیست که باید بطور مستقل برای کار به استرالیا بروید.

تی.اس.اس.

مخفف Temporary Skill Shortage است که به ویزای موقت کمبود نیروی کار ماهر میگویند. در سال ۲۰۱۷ دولت استرالیا اعلام کرد بجای ویزای کار موقت، سیستم TSS را راه می اندازد تا بتواند پاسخگوی کمبود نیروی کار در هر مقطع زمانی باشد و با تغییر کمبود در حوزه های مختلف، افرادی که مهارتهای لازم را دارند بپذیرد.

وضعیت اطلاقی

به وضعیتی میگویند که خودبخود شامل حال شما میشود. مثلاً اگر بعنوان خدمه پرواز بین المللی و یا مثلاً عضو نیروهای مسلح یک کشور خارجی، تقاضای ویزای مرتبط با وضعیت خود را بکنید، در عین حال شامل مقاصد ویژه هم میشوید یعنی وضعیت اطلاقی شما برای آن ویزا، مقاصد ویژه خواهد بود.

به عبارت دیگر، وقتی میخواهید ویزایی بگیرید، وضعیتی که شامل حال شما میشود و دسته بندی ای که شما در آن قرار میگیرید، وضعیت اطلاقی شما خواهد بود.

وضعیت اطلاقی، با اینکه جزء فهرست ویزاهاست اما ویزایی نیست که شما برای آن تقاضا بدهید، و خودبخود شمال حال شما میشود.